Cicada Audio 24CXK65.4RG Mid-Bass Component 6.5" Speaker Kit - 4 Ohm for 2024-Up Harley Davidson® Road Glide Motorcycles ( 24CXK654RG )
HomeStore
The Story
FEATURES:
  • Designed for 2024-Up H-D® factory designed locations
  • Rain or Shine™ all weather performance design
  • OFC Copper shorting ring for extended high frequency performance
  • N35SH Neodymium magnet motor
  • Die cast Aluminum custom tooled basket with Vortex Flow Venting™
  • Two (2) year warranty
SPECIFICATIONS:
  • 4Ω – 6.5-inch mid-bass driver
  • Power handling: 250W RMS/500W MAX
  • Voice Coils: 2.0-inch/51mm mid-bass
  • Cone: Carbon Matrix Composite™
  • Magnet: Neodymium
  • Sensitivity: 94dB, 1W / 1M
  • response 70Hz – 20kHz +/- 3dB
  • Mounting Depth: 2.64-inch/67mm
  • Mounting Diameter: 5.67-inch/144mm
  • 4Ω – 1.0-inch shallow ring radiator horn tweeter
  • Power handling: 200W RMS/400W MAX
  • Voice Coils: 1.0-inch/25mm tweeter
  • Tweeter Dome: Aluminum
  • Crossover: 12dB-7kHz external custom tooled, vented, encased crossover
  • Tweeter Attenuation: -3/-6 dB heat sink encased resistor crossover
  • Magnet: Neodymium
  • Sensitivity: 107dB, 1W / 1M
  • response 2kHz – 20kHz +/- 3dB
  • Mounting Depth: 0.75-inch/18mm
  • Mounting Diameter: 2.0-inch/50mm
Cicada Audio 24CXK65.4RG Mid-Bass Component 6.5" Speaker Kit - 4 Ohm for 2024-Up Harley Davidson® Road Glide Motorcycles ( 24CXK654RG ) - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Cicada Audio 24CXK65.4RG Mid-Bass Component 6.5" Speaker Kit - 4 Ohm for 2024-Up Harley Davidson® Road Glide Motorcycles ( 24CXK654RG ) - Image 3
Details & Craftsmanship
Cicada Audio 24CXK65.4RG Mid-Bass Component 6.5" Speaker Kit - 4 Ohm for 2024-Up Harley Davidson® Road Glide Motorcycles ( 24CXK654RG ) - Image 4
Cicada Audio 24CXK65.4RG Mid-Bass Component 6.5" Speaker Kit - 4 Ohm for 2024-Up Harley Davidson® Road Glide Motorcycles ( 24CXK654RG ) - Image 5
Cicada Audio 24CXK65.4RG Mid-Bass Component 6.5" Speaker Kit - 4 Ohm for 2024-Up Harley Davidson® Road Glide Motorcycles ( 24CXK654RG ) - Image 6
Cicada Audio 24CXK65.4RG Mid-Bass Component 6.5" Speaker Kit - 4 Ohm for 2024-Up Harley Davidson® Road Glide Motorcycles ( 24CXK654RG ) - Image 7
Description
FEATURES:
  • N35SH Neodymium magnet motor
  • Two (2) year warranty
SPECIFICATIONS:
  • Sensitivity: 94dB, 1W / 1M
  • Tweeter Dome: Aluminum
  • Sensitivity: 107dB, 1W / 1M
Cicada Audio 24CXK65.4RG Mid-Bass Component 6.5" Speaker Kit - 4 Ohm for 2024-Up Harley Davidson® Road Glide Motorcycles ( 24CXK654RG ) | Volunteer Audio