Cicada Audio CMB10.S4NEO 4-Ohm 10" Pro Mid-Bass Driver with CMC and NEO Technology for Saddlebag Lid Locations on Harley Davidson® Motorcycles ( CMB10S4NEO )
HomeStore
The Story
Lightweight. Loud. Legendary.
Key Features:
✔ Rain or Shine™ All-Weather Performance – Built to withstand the elements
✔ Engineered in the U.S.A. – Designed by American audio experts for premium sound
✔ Two-Year Warranty – Confidence in quality and durability
Specifications:
  • Power Handling: 800W RMS / 1600W MAX
  • Voice Coil: 3-inch / 4Ω / 6-layer OFC Copper with Black Coat™
  • Magnet: N42 Neodymium Slug
  • Basket: Heavy-duty die-cast aluminum with Vortex Flow Venting™
  • Cooling: Vented voice coil gap + advanced heat sink design for maximum heat dissipation
  • Frequency Response: 35 Hz – 3 kHz ±5 dB