Velocity RZA1000.4 Harley 4 Channel Amplifier 1,100 Watts for Harley Davidson® Motorcycles
HomeStore
-65%
The Story
Specs:
• 1,350 Watts Peak Power
• 4 x 275 Watts @ 2 Ohm RMS
• 4 x 150 Watts @ 4 Ohm RMS
• 2 x 550 Watts @ 4 Ohm RMS
• Frequency Response 20hz - 25khz
• Crossover High/Low Pass 40hz - 400hz @ 12db
• Signal Input Range .41V - 10V Balanced High & Low Level
• RCA Input - Yes
• Speaker Level Input - Yes (over RCA connection)
• Efficiency 87% @ Full Power
• Remote Trigger 12V or Signal Sense
Dimensions:
Housing: 8.3125 x 4.125 x 1.5625"
w/ mounting: 9.25 x 4.125 x 1.5625"
Description
Specs:
• 1,350 Watts Peak Power
• 4 x 275 Watts @ 2 Ohm RMS
• 4 x 150 Watts @ 4 Ohm RMS
• 2 x 550 Watts @ 4 Ohm RMS
• RCA Input - Yes
• Efficiency 87% @ Full Power
Dimensions: