Cicada Audio FLX2500.1 2500W x1 Mono Pro Amplifier for Harley Davidson® Motorcycles ( FLX2500 1 )
HomeStore
The Story
⚠️ Important Note:
The FLX2500.1 Amplifier requires a lithium battery and a minimum of 2 AWG power wire for proper operation and performance. Using smaller gauge wire or a standard battery may result in power loss or amplifier damage.
  • 1 X 2500 WRMS into 2 ohms @ 14.4 Vdc
  • Frequency response – 10-20,000 +/- 3dB THD < 0.5%
  • Operating Voltage: 9V – 16V
  • Current Draw (Music): 80 A
  • Current Draw (Max): 260 A
  • Recommended Fuse (Music): 150 A
  • Total Efficiency: 80%
  • Damping Factor: 200
  • SNR: 86dB
  • Crossover HPF: 10 TO 80Hz
  • Crossover LPF: 80 TO 20kHz
  • Slope:12dB per octave
  • Gain: 0.2V – 12 Vac
  • Turn-On Configuration: REM/DC
  • THD + N (10% Rated Power): 0.1%
  • Product Dimensions (Inches / Millimeters): 9.2 x 4.9 x 2 in / 233.68 x 124 x 51 mm
Cicada Audio FLX2500.1 2500W x1 Mono Pro Amplifier for Harley Davidson® Motorcycles ( FLX2500 1 ) - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Cicada Audio FLX2500.1 2500W x1 Mono Pro Amplifier for Harley Davidson® Motorcycles ( FLX2500 1 ) - Image 3
Details & Craftsmanship
Description
⚠️ Important Note:
  • Operating Voltage: 9V – 16V
  • Current Draw (Music): 80 A
  • Current Draw (Max): 260 A
  • Total Efficiency: 80%
  • Damping Factor: 200
  • SNR: 86dB
  • Crossover HPF: 10 TO 80Hz
  • Crossover LPF: 80 TO 20kHz
  • Slope:12dB per octave
  • Gain: 0.2V – 12 Vac
Cicada Audio FLX2500.1 2500W x1 Mono Pro Amplifier for Harley Davidson® Motorcycles ( FLX2500 1 ) | Volunteer Audio